Apple, Fortnite Üzerindeki Anlaşmazlıkta Epic Games’ten Tazminat Talep Etti

App Store‘daki ücretlerle ilgili anlaşmazlıkta bir karşı saldırı gerçekleştiriliyor ve şimdi popüler çevrimiçi oyun Fortnite‘ın yapımcılarından tazminat talep ediyor. Kaliforniya‘da Salı günü yapılan bir karşı davaya göre, geliştirici şirket Epic Games, Apple ile olan sözleşmesini ihlal etti ve gelir elde etmek için yasadışı bir şekilde aldattı.

Apple, Fortnite Üzerindeki Anlaşmazlıkta Epic Games'ten Tazminat Talep Etti
Apple, Fortnite Üzerindeki Anlaşmazlıkta Epic Games’ten Tazminat Talep Etti

Uygulama Mağazalarının Geleceği

Anlaşmazlık, nihayetinde uygulamaların akıllı telefonlarda nasıl satıldığını ve Apple‘ın App Store veya Google Play Store gibi platformların satın alma fiyatından ne kadar kesinti yapmasına izin verileceğini etkileyebilir.

Epic, artık iPhone ve iPad‘lerdeki oyundaki sanal öğelerin yalnızca Apple‘ın satın alma fiyatının yüzde 30‘unu elinde bulundurduğu uygulama içi satın alma sistemi aracılığıyla sunulabileceği şeklindeki on yıldan daha eski bir gereksinime bağlı kalmak istemiyor.

Apple Hüküm ve Koşulları

Apple, hüküm ve koşullardaki değişiklikleri reddettikten sonra, geliştiriciler, öğeleri doğrudan Epic‘ten satın almak için sözleşmeyle yasaklanmış seçeneği uygulamaya yerleştirdi. Bu amaçla, Ağustos ayında uygulamada Epic‘in geçmiş uygulama incelemecilerini kaçırdığı gizli bir işlev etkinleştirildi.

Fortnite Kaldırıldı

Aynı gün Apple, App Store‘daki kural ihlaline atıfta bulunarak oyunu kaldırdı. Epic, Apple‘ı haksız rekabetle suçlayarak hemen mahkemeye gitti.

Destansı “Robin Hood Yok”

Apple, karşı davasında iddiaları reddetti ve ayrıca mahkemede grubun Epic ile sözleşmeyi ihlal ettiğine inandığını talep ediyor. iPhone üreticisi, Fortnite üreticilerinin nihayetinde Apple platformunda kendi uygulama mağazalarını kurmak istedikleri gerçeğini de eleştirdi.

Epic, kendisini modern bir Robin Hood olarak tanıtıyor ancak gerçekte, App Store aracılığıyla sağladığı avantajlar için hiçbir şey ödemek istemeyen milyar dolarlık bir şirket.

Ori Serisi, Aralık’tan itibaren Nintendo Switch Mağazalarında

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz