Ana SayfaSmart HomeAlexa Guard - Nedir ve Echo ile Nasıl Kullanılır?

Alexa Guard – Nedir ve Echo ile Nasıl Kullanılır?

Bir Amazon Echo akıllı hoparlörünüz veya Alexa yerleşik akıllı ekranınız varsa, Alexa Guard özelliği, evde olmadığınızda evinizdeki şüpheli sesleri dinler ve Alexa uygulaması aracılığıyla sizi uyarır.

Sesli asistanlar, zamanlayıcıları ayarlayarak, günün haberlerini ve hava durumunu sağlayarak ve hatta akıllı ev cihazlarınızı sizin için kontrol ederek son derece yararlı olabilir. Ancak, eviniz için güvenlik görevlisi olarak da hareket edebileceklerini biliyor muydunuz?

Alexa Guard - Nedir ve Echo ile Nasıl Kullanılır?
Alexa Guard – Nedir ve Echo ile Nasıl Kullanılır?

Sinir bozucu bir şekilde, ABD’de değilseniz, Guard’ı henüz kullanamazsınız, ancak Amazon “tüm ürün ve hizmetlerimizin uluslararası hale getirilmesinin inanılmaz derecede önemli olduğunu” söylediler ve bunun için çok çalışıyorlar. “Müşterilerimizin istediği her yerde tüm özellikleri ve cihazları kullanılabilir hale getirin”, bu nedenle yakın gelecekte küresel olarak kullanılabilir gibi görünüyor.

Peki Alexa Guard Nedir?

Alexa Guard, Amazon’un sesli asistanının, Alexa’ya gitmeyeceğinizi söyledikten sonra cam kırma veya duman dedektörü gibi sesleri dinlemek için bir Echo akıllı hoparlördeki veya Echo akıllı ekranındaki uzak alan mikrofonlarını kullandığını gören kullanışlı bir özelliktir. “Alexa, gidiyorum” diyerek etrafta olun.

Alexa Guard bir şey duyarsa, sesli asistan akıllı telefonunuzdaki Alexa uygulamasına bir uyarı göndererek size istenmeyen bir şey olduğunu bildirir. Daha sonra ses klibini dinleyebilir veya o odada neler olup bittiğini eve dönmeden duymak istiyorsanız, Amazon Smart hoparlörünüzü canlı olarak dinlemenizi sağlayan bir Alexa Drop In başlatabilirsiniz.

Ring ve ADT’den gelenler de dahil olmak üzere uyumlu bir akıllı ev alarmınız varsa, uyarılar araştırabilmeleri için alarm şirketine iletilebilir.

Aynı odada bir Amazon akıllı ekranınız varsa, Echo Show‘u bir ev güvenlik kamerası olarak kullanabilir ve evinizde neler olduğunu görmek istiyorsanız akıllı ekranın kamerasından Alexa uygulamasından canlı bir yayın görüntüleyebilirsiniz. Alexa Guard, doluluğu simüle etmek ve olası davetsiz misafirleri de caydırmak için uyumlu herhangi bir akıllı ışığı veya herhangi bir uyumlu akıllı ışığı da açabilir.

Alexa Guard Fiyatı Nedir?

Amazon ayrıca, aylık 4,99$ veya yıllık 49,99$ maliyeti olan ayak sesleri, cam kırma ve duman alarmları gibi aktivite seslerini dinleyerek standart sürüme dayanan Alexa Guard Plus‘ı da sunar.

Alexa Guard Plus ayrıca içeride bir gürültü algıladığında siren çalacak veya uyumlu herhangi bir ev güvenlik kamerası evinizin dışında hareket algıladığında köpeklerin havlama sesini çalacaktır.

Bu tek başına ödemeye değmeyebilir, ancak Alexa Guard Plus‘ı gerçekten farklı kıldığını düşündüğümüz özellik, 7 gün 24 saat açık olan ve sadece “Alexa, yardım çağır” diyerek çağrılabilen bir acil yardım hattına erişimdir. Bu, sizi Echo akıllı hoparlörünüzden veya akıllı ekranınızdan, ilgili acil servisi, örneğin polisi, itfaiyeyi veya ambulansı gönderebilecek eğitimli temsilcilere yönlendirecektir.

Bu, akıllı hoparlörünüzdeki veya akıllı ekranınızdaki biraz kullanışlı özelliğe, geleneksel bir sistemin gerektirdiği gibi her kapı ve pencerede sensörlere ve harici bir duvara bağlı bir sirene ihtiyaç duymadan, izlenen bir alarm hizmetine gerçek bir destek verilmesini sağlar.

Alexa Guard Nasıl Açılır?

Alexa Guard, tüm Amazon Echo akıllı hoparlörlerinde ve akıllı ekranlarında bulunur ancak varsayılan olarak kapalıdır. Hizmeti etkinleştirmek için bir akıllı telefonda Alexa uygulamasını açın. En sağ köşedeki Diğer menüsünden Ayarlar‘ı seçin ve ardından aşağı kaydırıp Koruma‘yı açın.

Bu menüye girdikten sonra, Guard şüpheli sesler algılarsa otomatik olarak aydınlatılacak akıllı ışıklar ekleme veya kaldırma ve Guard‘ın hangi Echo cihazlarında etkin olduğunu seçme yeteneği de dahil olmak üzere Guard modunda bir dizi ayarda ince ayar yapabilirsiniz.

Fortnite 13 Adet Ada Oyunları Mücadelelerini Tanıtıyor

Kurulduktan sonra, evden çıkmadan önce Amazon Echo‘nuza “Alexa, ben gidiyorum” deyin ve Alexa Guard etkinleştirilecektir. Benzer şekilde, eve döndüğünüzde “Alexa, ben evdeyim” deyin ve Koruma modu devre dışı bırakılacaktır.

Alexa Guard’a Hangi Alternatifler Mevcut?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Alexa Guard yalnızca ABD‘de mevcuttur. Ancak, Birleşik Krallık‘taysanız, Burglar Deterrent adlı ücretsiz Alexa Skill, Amazon Echo‘nuz aracılığıyla doluluğu simüle eden sesleri otomatik olarak çalmak üzere ayarlanabilir. Örneğin, havlayan köpeklerin sesi, ağlayan bir bebek veya genel sohbet.

Bu, Alexa rutinleri kullanılarak veya uyumlu görüntülü kapı ziliniz hareket algılarsa her gün belirli bir saatte başlayacak ve duracak şekilde bile programlanabilir.

Dünyanın neresinde olursanız olun, bir Ring görüntülü kapı ziliniz varsa, Amazon Echo hoparlörünüzü hareket algılandığında otomatik olarak duyuracak şekilde ayarlamak, hatta davetsiz misafirleri caydırmak için biraz köpek havlama sesini çalmak da mümkündür.

RELATED ARTICLES

En Popüler